10sty 2023

Inspekcja nieruchomości dronem

Zalegający na dachach śnieg, mocne wichury i anomalie pogodowe oraz po prostu upływający czas źle wpływają na stan techniczny budynków. Uszkodzenia w nieruchomościach są nieuniknione, a wiele z nich jest trudno wykrywalnych (a nawet niemożliwych do wykrycia) z poziomu gruntu. Wejście na dach oprócz czasu wymaga doświadczenia, odpowiednich umiejętności, uprawnień i sprzętu zabezpieczającego, aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia sytuacji. Wchodząc na dach posiadający duże nachylenie musimy zwiększyć środki bezpieczeństwa, gdyż możemy natknąć się na śliską dachówkę, która spowoduje ześlizgnięcie się i bolesny upadek. Bez odpowiedniego sprzętu możemy nawet nie być w stanie rzetelnie ocenić stan obiektu np. budynku mieszkalnego czy hali produkcyjnej. Wynajęcie osób uprawnionych np. kominiarzy może być kosztowne. Na szczęście jest do tego idealne rozwiązanie, dzięki któremu szybko można wykonać inspekcję stanu technicznego trudno dostępnych miejsc.

Jakie problemy możemy odkryć za pomocą inspekcji dronem?

Zalety inspekcji dachów? Jest ich całe mnóstwo. Dzięki wykorzystaniu dronów możemy w szybki i bezpieczny sposób sprawdzić stan dachu i położonych dachówek. Przeciekający dach nie jest pożądanym elementem – może powodować m.in. zalewanie strychu, a co za tym idzie rozwój pleśni i grzybów.

Inspekcje budynków dronem mogą pomóc odkryć dziury w elewacji. Te które nie zostaną w porę zaślepione mogą być miejscem nieproszonych gości takich jak ptaki czy osy. Pamiętajmy, że dzięcioły (zwłaszcza jeżeli elewacja jest styropianowa) potrafią wybić taką dziurę, którą trzeba załatać.

Profesjonalne inspekcje dronem mogą być niezwykle przydatne nie tylko dla właścicieli domków jednorodzinnych, ale i dla wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni. Kruszący się balkon jest niezwykle niebezpieczny – wykorzystanie dronów pozwala dokładnie ocenić jego stan w wielopiętrowych wieżowcach i weryfikacja zostanie wykonana taniej i szybciej niż za pomocą wysięgnika koszowego. W dodatku dron dotrze tam gdzie wysięgnik może nie dać rady.

Rutynowa kontrola stanu technicznego rynien za pomocą drona oraz stanu ich zanieczyszczenia może pomóc w uniknięciu większych kosztów związanych z wymianą uszkodzonych rynien.

Uszkodzony czy łamiący się maszt lub antena spadając może dodatkowo uszkodzić dach lub spaść poza obręb budynku.

Jeżeli na naszym domu posiadamy instalację fotowoltaiczną to również utrudnia to rzetelną inspekcje – w takim przypadku dron także może być bardzo przydatny i w bezpieczny sposób możemy sprawdzić stan zarówno instalacji jak i dachu.

Za pomocą drona możemy również w szybki sposób ocenić stan i ewentualne uszkodzenia komina lub klimatyzacji. Klimatyzator na elewacji jeżeli nie został zamontowany w sposób prawidłowy może spaść uszkadzając mienie pod budynkiem i/lub uszkodzić przechodnia, który nieszczęśliwie znalazł się pod nim. Pamiętajmy że za stan budynku i terenu wokół odpowiada właściciel lub zarządca obiektu.

Dokumentacja fotograficzna i filmowa dronem

Z pomocą wysokiej jakości materiałów dokumentujących uszkodzenia mieszkańcy są w stanie wskazać zarządcy nieruchomości potencjalnie niebezpieczne miejsca wymagające naprawy lub konserwacji. Właściciele nieruchomości w trakcie budowy również mogą skorzystać z zalet drona – dronem możemy w szybki sposób sprawdzić stan i postęp prac budowlanych.

Firma Kamdron jest w stanie wykonać taką dokumentację. Posiadamy wysokiej jakości drona oraz umiejętności w jego obsługiwaniu. Szybka realizacja usługi inspekcji dronem może ochronić przed postępującymi poważniejszymi konsekwencjami uszkodzeń budynku. Pamiętajmy że zarówno inspekcje budynków mieszkalnych jak i hal zakładowych czy innych typów budynku (supermarketów, biurowców czy nawet domków letniskowych), a co z tym się wiąże – stan dachu, stan elewacji czy stan rynien należy wykonywać regularnie. Wszystkie te rzeczy można zrobić kompleksowo bez narażania się na duże koszty.

Zapraszamy do kontaktu – KAMDRON